فتحعلیشاه و سیب زمینی

از برگه تاریخ و فرهنگ ایران زمین-فیسبوک

حکایت فتحعلیشاه و سیب زمینی:
در زمان فتحعلیشاه یکی از فرنگیان به ایران آمده بود و قدری سیب‌ زمینی هدیه نمود و به شاه گفت: این را در آمریکا پیدا کرده‌ اند و در اروپا شایع شده که فایده زیاد دارد و برای دفع قحطی خیلی لازم است. بدهید در ایران هم بکارند، فایده بردارند. فتحعلی شاه فرمود: خوب به دولت چه تقدیم میکنید تا اینکار را بنماییم ؟
فتحعلی شاه قصد رشوه گرفتن داشت، گمان کرده بود انگلیسی ها طبق معمول باز هم از دولت ایران امتیاز میخواهند و شاه قاجار هم قصد نمود پولی این وسط به جیب زده باشد!

منبع: تاریخ اجتماعی ایران اثر مرتضی راوندی ج 4 – ص 1032

حاصل اعقاب فتحعلیشاه:
فتحعلیشاه معروف به خاقان زمانی که در سال 1834 میلادی فوت کرد، حدود 100 زن عقدی و صیغه‌ ای در حرمسرایش داشت و از این زنان 75 پسر و 203 دختر پیدا کرده بود بطوری که وقتی مرد 784 پسر و نواده‌ هایش در مرگش عزاداری کردند. این عده شاهزاده خانواده بزرگی را تشکیل میدهند و هر یک برای خود دربار كوچک، خانه و زندگی بسیار پرتجملی دارند.
حکومت عمده شهرهای ایران در دست اینهاست که مانند یک شبکه بزرگ تمام قسمتهای ایران را فرا گرفته‌ اند و همه آنها هم البته پشتیبان سلسله قاجار هستند، اما هر قدر عده آنها زیاد میشود فقر و پریشانی کشور هم افزایش می یابد زیرا این شاهزاده گان برای اداره زندگی پر تجمل و شاهانه خود هر یک گوشه‌ ای از کشور را تیول خود کرده‌ اند و آن را غارت میکنند.
منبع: سفری به دربار سلطان صاحبقران اثر هینریش بروگش

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s