کودتای اول -ساعت ۱۱شب ۲۴ امرداد ۱۳۳۲


کودتای اول در ساعت ۱۱شب رخ داد. گارد شاهنشاهی از کاخ سعد اباد اقدام به کودتا نمود، وزیر خارجه «حسین فاطمی»، وزیر راه «مهندس حق شناس» و مهندس زیرک زاده را به طرز رعد اسا در یک ساعت بازداشت کردند و به کاخ برده و حبس کردند. دکتر فاطمی می پرسد؟ من وزیر خارجه ایران هستم حق ندارید مرا بازداشت کنید! ستوان یکمی پاسخ می دهد ارام باش کل شهر در اختیار ارتش است و صبح تکلیف همه شما مشخص خواهد شد[ منظورش این بود که صبح همه مارا اعدام خواهند کرد]. پدر این سیاست بسوزد!
کودتاچیان قصد داشتند ایستگاه بی سیم، تلفن خانه تهران و دیگر نقاط حساس پایتخت را نیز اشغال کنند که البته بجز تلفن خانه به جاهای دیگر دسترسی پیدا نکردند. رئیس ستاد ارتش سرتیپ ریاحی نیز موفق به فرار شد.

ساعت ۱:۲۰ بامداد سرهنگ نعمت الله نصیری رئیس گارد با همراهی تانک و زره پوش! فرمان عزل در خانه دکتر مصدق برد و درجا بازداشت و‌کودتا خنثی شد. با اعلام خبر کشف کودتای نافرجام دربار از رادیو، شاه با اضطراب با هواپیمای تک موتوره از رامسر به عراق و سپس به ایتالیا گریخت. صبح ۲۵مرداد دهها هزار معترض خشمگین از این توطئه شاهنشاهی به خیابانها امدند و از نخست وزیر حمایت کردند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s