هاری سنت جان بريجر فيلبی،حاج شيخ عبدالله فيلبی،جاسوس انگلیس،امام جماعت مسجدالحرام

از فیسبوک
بریتانیا و ابن سعود – محمد علی سعید

هاری سنت جان بريجر فيلبی، معروف به حاج شيخ عبدالله فيلبی، جاسوس انگلیسی که امام جماعت مسجدالحرام شد !
فيلبی در مدرسه وست مينيستر تحصيل کرده و مدارک عالی خود را از کمبريج انگلستان گرفت، زبان عربی را بخوبی فرا گرفته و با علوم اسلامی نيز آشنا بود. نزديک 8 سال (1908 تا 1915) در هند به منافع استعمار انگلستان خدمت کرد و سپس بهمراه پرسی‌کوکس به عراق رفت و مديريت اطلاعات انگلستان را در آنجا بعهده گرفت. با کشته شدن شکسپير، وی جایش را کنار عبدالعزيز گرفت.

به گفته خودش: پس از کشته شدن فرمانده لشکر عبدالعزيز آل سعود، کاپيتان شکسپير به دست لشکر ابن رشيد، نامه ای از رياست اطلاعات انگلستان در لندن به پرسی کوکس زمانی که من معاونش در عراق بودم، رسيد که از او خواسته شد مرا به جای کاپيتان شکسپير، نزد عبدالعزيز بفرستد و تمام مسئوليتهای او را من عهده دار شوم و در قلع و قمع دشمنان ابن سعود او را ياری دهم و لشکر را بازسازی کنم و نيازهای تسليحاتی و مالی اش را برآورده نمايم و در احيای انديشه های وهابی تلاش کنم و قبايل و طوايف را برای ياری او تحريک نمايم و با استفاده از جاسوسان و ماموران وابسته، دشمنان او را شناسايی نمايم.

در سال 1918 فيلبی فعاليتش را رسماً در کنار ابن سعود آغاز کرد و در تصرف مناطق باقیمانده تحت اشغال ابن رشيد و نيز تسلط ابن سعود بر حرمين شريفين و تشکيل حکومت سعودی، نقش بسيار اساسی ايفا کرد. او که بعداً در عربستان نمايندگی شرکت خودروسازی فورد را بر عهده گرفت، برای رسيدن به اهدافش، سال 1930 که ديگر جايگاه ابن سعود در شبه جزيره تثبيت شده بود، ادعای اسلام کرد و به حاج شيخ عبدالله فيلبی معروف شد. بدتر آنکه در مسجدالحرام امامت جمعه مسلمانان را نيز عهده دار شد. وی از نزديکان درگاه عبدالعزيز بود و در همه سفرهای امير، همراهش بود.

عبدالعزيز در اداره امور اساسی کشور، با فيلبی مشورت می کرد و برای آنکه احساسات مسلمانان بر ضد او تحريک نشود، فيلبی حضور مستقيم نداشت و همانند جاسوسان، قدرت در سايه بود. وی پس از نشستن آمريکا بجای انگلستان، تسلط شرکت نفتی استاندارد اويل کاليفرنيا را به مدت 60 سال بر مناطق نفتی شرق تثبيت کرد. عبدالعزيز درباره او ميگفت: در فتح نجد، فيلبی بسيار بمن کمک کرد و مجاهدتهای زیادی انجام داد. فيلبی درباره روابطش با عبدالعزيز ميگويد: 36 سال با عبدالعزيز آشنا بودم که اين نصف زندگی اوست و در 23 سال اخير، دائم با او بودم و ارتباط ما هيچگاه قطع نشد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s