پیمان نوین رضا پهلوی

نیماعیسی پور

رضا پهلوی حرف جدیدی نداشت.
ولیعهدِ سابق ایران در لایو اینستاگرام خود بار دیگر تلاش کرد«نقش پدری» دلسوز را برای براندازان بازی کند. او اذعان داشت که بدنبال قدرت نیست و سیستمی مد نظرش است که -نه فرد- بلکه قانون در راس ان باشد. سخن از دموکراسی و مردم سالاری راند که دیگر این روزها انقدر لوث شده که از زبان زهرا رهنورد تا مریم رجوی، از سلطنت طلب تا تجزیه طلب نیز شنیده می شود!

معنای قابِ عکس پشت سر
قاب عکسها در تصاویر سیاسی معانی و مفاهیم خاص خود را دارند و نشان می دهد که سخنران ضمن تائید و پیروی از راه و آرمانِ صاحب عکس، برنامه هایی برای آینده هم دارد. مثلا خامنه ای عکس خمینی، شاپور بختیار عکس مصدق و عمادالدین باقی عکس ایت الله منتظری را داشتند، ولیعهدِ ناکام ِایرانی هم عکس پدرش را پشت سر خود دارد که با حرفایش تناقض دارد.

رتوریک سخن
سخنان رضا پهلوی برای شنونده و‌ بیننده تازگی نداشت اصلا حرفی هم نداشت، نه راه و رسم مبارزه پیشنهاد کرد نه فراخوانی برای تجمع و تظاهرات و نه دعوت اپوزیسیون به همگرایی و اتحاد. رتوریک ِسخنانش را هم انالیز کردم، «اِتوس سخن» نداشت، متنی از پیش اماده کرده بود و پشت دوربین‌ گذاشته بود و با صدایی لرزان و با استرس کامل از رو می خواند تا مبادا کلمه ای را بد تلفظ کرده یا اشتباه بخواند. حتی یک جمله قوی هم نداشت که بتواند شخصیت و اتوریته‌خود را به رخ مخاطب بکشد.

«پاتوس» سخنانش هم گیرایی نداشت مثلا از کاوه اهنگر، پیروزی نور بر تاریکی و چنین کلمات پر طمطراق احساسی استفاده کرد ولی بدلیل مٌهر ِ «پهلوی» بر پیشانی اش و کارنامه سیاه پدرش در دموکراسی، حسی در شنونده را بکار نمی گیرد.

«لوگوس» و استدلالش هم فلج بود، ستایشی از وضع سیاسی/اقتصادی کشورهای پساشوروی و «انقلابهای رنگین» کرد و با تجویز «پیوند اعتصابات با جنبش های مدنی» مانیفست مورد نظرش را برای ایران اعلام کرد که نسخه ای مع الفارق برای ایران است. کلمه «پیمان نوین» را هم به عاریت از New Dealروزولت گرفته و وضعیت سیاسی/اقتصادیِ سیاه و تباه ِ ایران را به امریکای ۱۹۲۹ تشبیه کرد بدون اینکه پیمانی برای خروج از بحران ارائه کند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s