فرانسه متمدن و افریقا

از گروه تاریخ وفرهنگ ایران-فیسبوک

توماس سانکارا
توماس سانکارا (زاده ۲۱ دسامبر ۱۹۴۹ -کشته شده ۱۵ اکتبر ۱۹۸۷) از رهبران چپ‌گرا در آفریقای غربی بود. در رأس حکومت ولتای علیا و سپس به عنوان رئیس جمهور، نام کشور را از ولتای علیا به بورکینافاسو تغییر داد و اصلاحات بزرگ و اساسی به منظور از میان بردن فقر انجام داد. او که گاهی به اختصار تام سانک نامیده می‌شود، از نظر عده‌ای، «چه‌گوارای آفریقا» است.

سانکارا در مصاحبه‌ای گفته بود: «تغییرات اساسی را نمیتوان بدون مقداری از دیوانگی به پیش برد.: او رییس جمهور دیوانه ۳۴ ساله‌ای بود که در عرض ۴ سال ریاست‌جمهوریش، نرخ سواد به ۹۰ درصد (در مقابل ۳۰ درصد ) افزایش یافت، بورکینافاسو به استقلال کامل در زمینه مواد غذایی رسید و گرسنگی ریشه کن شد.

وی اولین رییس جمهور آفریقایی بود که حقوق و آزادی‌های زنان از قبیل ممنوعیت ختنه زنان و لغو چندهمسری و بکارگیری زنان در قدرت را نهادینه کرد. ماشینش تنها یک رنو ۵ بود و دفترش فاقد دستگاه تهویه و در در زمان مرگ تنها معادل۳۵۰ پوند در حساب بانکیش بود.
خائنینی که که تحت برنامه‌های ضد فساد سانکارا امکان چاپیدن توده‌ها را نداشتند با حمایت مستقیم فرانسه و نوکرش (ساحل عاج) او را کشته و جنازه‌اش را سوزاندند.

او در کنفرانس کشورهای آفریقایی پیشنهاد داده بود که دیون خود به کشورهای امپریالیستی را کان لم يکن تلقي کنند.
او گفته بود «که عدم پرداخت دیون اروپایی‌ها را به گرسنگی نمیکشاند ولی آفریقاییها با پرداخت قروض خود از گرسنگی خواهند مرد همین پیشنهاد بود که امپریالیسم فرانسه را تشنه خونش کرد.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s