پارسی ستیزی

از گروه تاریخ و فرهنگ ایران زمین- فیسبوک
Gol Amiri

فرهنگ ستيزي و پارسي ستيزي قبيله گران

خيابان، دانش آموز، دانشگاه، دانشكده_دانشجو، مجلس نمايندگان و … «واژه هاي پٌركار بٌرد» است از اينرو رو اين كلمه ها از اسارت و زنداني شدن خود ناليده اند فرياد برآوردند كه به كدام گناه و جرم نكرده محكوم شده اند؟!
در حالي غير از اين واژه ها نام هاي ديگر شهرها و دهكده هاي است در بستر خاك در سكوت نام و نشان آنها را قبيله گران دفن كرده اند هيچ صداي بلند نشده است.
ستيزه جويان قبیله پشتون از دير زماني است در پيكار با زبان و فرهنگ پارسي بر خواسته اند اما بعد از انتقال قدرت به كرزي هر روز عرصه را براي فارسي زبانان تنگ تر فشارها را بيشتر تبليغات را بر عليه زبان و فرهنگ پارسي گسترده تر كردند تا جايي رسيد بر سر راه فارسي زبانان خط و نشان كشيدند وقتي در سرك راه ميروند به تابلوي دانشگاه پوهنتون بگويند!
اما از شهري فرياد بر آمد اينجا يكي از كانون هاي بزرگ حوزه زبان فارسي است كه در خيابان ها راه مي روند جوانان واژه هاي شيرين پارسي را فرياد مي زنند در حالي رهبران سياسي در سكوت شرم آور بسر مي برند…
فرزندان پير هرات( خواجه عبدالله انصاري) نمي توانند مناجات هاي آرام بخش آن پير شهر را غير از زبان خويش در سپيده صبح و دل شب زمزمه كنند.
آنهاي كه مي خواهند با زبان و فرهنگ گهر بار پارسي مبارزه كنند و در خيابانها مانند أراذل و اوباش آشوب كنند بايد بدانند هرگز نميتوانند از مدارس ديني و دانشگاه هاي جهان نام طبري، ابن سينا، سعدي، حافظ، مولانا، فردوسي، غزالي، سلمان فارسي، بخاري، ابوحنيفه، مسلم، ترمذي و… را پاك كنند.
ستيزه جوياني كه از زبان فرهنگ و تاريخ پارسي زبانان نمي دانند اين را بدانند مغول ها با آن عظمت اش و آن وحشي گري هاش، آن قتل عام ها و آتش زدن هاش نتوانست زبان و فرهنگ فارسي را نابود كند و حتی در پايان خود آنها سر تعظيم فرود آورند خود را بخشي از اين فرهنگ و زبان دانستند و به اين زبان افتخار كردند.
پشتونيست ها حرفي در ميدان تاريخ و علم هيچ افتخاري در اين سرزمين ندارند ولي مانند أراذل اوباش در خيابانها به جنگ واژه ها مي روند.
راستي چرا فارسي زبانان در شهرشان و در ادارات تابلوها را با دو زبان فارسي و پشتو مي نويسند درحالي پشتونها در شهرشان تابلوها را فقط با زبان پشتو مي نويسند و چرا كتب درسي مدارس جنوب عاري از كتب فارسي است ولي در شمال كتب پشتو جزء از كتب درسي است و آيا اين تبعيض فرهنگي و ستيز قومگرايان پشتون با زبان و فرهنگ فارسي و‌مردم ما نيست؟

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s