نهم آبان ۱۳۰۴، هشدارهای ناشنیده دکتر مصدق در مخالفت با استبداد

مصدق و سالهای مبارزه- سرهنگ غلام رضا نجاتی، جلد نخست، ص ۱۱،۱۷ و ۱۸
کتاب تقریرات مصدق در زندان- جلیل بزرگمهر، ایرج افشار- ص۱۰۹
از برگه دکتر محمد مصدق قهرمان ملی ایرانیان-فیسبوک

نهم آبان ۱۳۰۴، هشدارهای ناشنیده: سخنرانی تاریخی دکتر مصدق در مخالفت با استبداد رضا خانی و پادشاهی او

برای طرح و تصویب ماده واحده تغییر سلطنت در مجلس، زمینه لازم از هر جهت فراهم شده بود. تروریست های دولتی اطراف بهارستان را محاصره کرده بودند؛ ماموران پلیس نیز مجلس را زیر نظر داشتند. با ترور واعظ قزوینی در پایان جلسه روز ۷ آبان در جلو ساختمان مجلس( اشتباها به جای ملک الشعرای بهار که در جلسه آن روزبا تجدیدنظر در قانون اساسی مخالفت کرده بود)، نمایندگان مجلس سخت مرعوب شده بودند. عده ای از نمایندگان طرفدار سردارسپه، حضور و غیاب نمایندگان را در جلسه رسمی نظارت می کردند.

دکتر مصدق درباره وضعیت مجلس در جلسه نهم آبان ۱۳۰۴ می گوید«از تماشاچیانی که معمولا در روزهای جلسه دیده می شدند به هیچ وجه خبری نبود. اشخاص دیگری آمده بودند که بیشتر آنها نظامی و پلیس و به لباس سیویل(معمولی) ملبس بودند.»

دکتر مصدق در جلسه نهم آبان ۱۳۰۴ مجلس شورای ملی در جو وحشت و ترور به پا خاست و نطقی تاریخی کرد:
«…خوب، آقای رئیس الوزرا سلطان می شوند و مقام سلطنت را اشغال می کنند. آیا امروز، در قرن بیستم، هیچ کس می تواند بگوید یک مملکتی مشروطه است پادشاهش هم مسئول است؟ ما باید سیر قهقرایی بکنیم و بگوییم پادشاه، رئیس الوزرا و حاکم همه چیز است. این ارتجاع و استبداد صرف است!

پادشاه فقط و فقط می تواند به واسطه رای اعتماد مجلس یک رئیس الوزرایی بگمارد. خب اگر ما قائل بشویم که آقای رئیس الوزرا پادشاه بشوند، آن وقت در کارهای مملکت دخالت کنند و همین آثاری که امروز از ایشان ترشح می کند در زمان سلطنت هم ترشح خواهد کرد. شاه هستند، رئیس الوزرا هستند، فرمانده کل قوا هستند. بنده اگر سرم را ببرند تکه تکه ام بکنند و آقا سید یعقوب هزاران فحش به من بدهد زیر بار حرف زور نمی روم. بعد از بیست سال خونریزی! آقا سید یعقوب شما مشروطه طلب بودید، شما آزادی خواه بودید. حال عقیده شما این است که یک کسی در مملکت باشد که هم شاه باشد، هم رئیس الوزرا، هم حاکم !

اگر اینطور باشد ارتجاع صرف است، استبداد صرف است پس چرا خون شهدای آزادی را بیخود ریختید؟ چرا مردم را به کشتن دادید؟ می خواستید از روز اول بگویید که ما دروغ گفتیم، مشروطه نمی خواستیم، یک ملتی است جاهل و با چماق باید آدم شود.»

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s