نمیخواهند که ملت فهمیده باشد،چون ملت را نمیشود از بین برد،ولی یک شاه را به سهولت میشود بُرد

از برگه دکتر محمد مصدق رهبر ملی ایرانیان-فیسبوک
منبع:
جلسه پنجم دادگاه نظامی. ۲۱ آبان ۱۳۳۲
محمد مصدق در محکمه نظامی -جلیل بزرگمهر، ص ۱۹۴-۱۹۵

دکتر مصدق در دادگاه نظامی؛ افتخار این مملکت این نیست که دکتر مصدق ها را زیر دست میرغضب ها بگذارد…

معروف است کسی را که پای دار می رود می گویند:« آخرین حرف خود را بزن و اگر وصیتی دارد بکن.»
نظر خارجی ها اینست که ایرانی همیشه نفهم، بیچاره و فقیر بماند. ولی در عوض قدرت شاه را زیاد کنند تا هر چه می خواهند به دست او انجام دهند و هر وقت تخلف کرد او را ببرند و دیگری را جای او بگذارند، ولی آنها نمی خواهند که ملت فهمیده باشد، چون ملتی را نمی شود از بین برد، ولی یک شاه را به سهولت می شود برد، همانطور که احمدشاه و رضاشاه را بردند.
افسران تحصیل کرده! ببینید چه عرض می کنم، چرا با تشکیل این همه جلسات یک عده را خسته کرده اید تا من بیچاره را از بین ببرید. فقط یک امضا کنید که دکتر مصدق محکوم است و او را اعدام کنید. مگر این کارهای شما را مردم نمی بینند!؟مگر این مخبرین داخلی و خارجی که در اینجا هستند به دنیا خیر نمی دهد!؟ شما تصور می کنید وقتی کبک سر خود را زیر برف کرد، دیگر کسی او را نمی بیند. به خدا قسم، این عمل بر خلاف شان و حیثیت مردم ایران است.
من می گویم شاهی که می خواهد پادشاه این مملکت باشد. باید همیشه شاه باشد و هر وقت گفتند :«برو»، بگوید:«من شاه این مملکت هستم و هیچ کجا نمی روم.» ولی بعضی ها می خواهند به همان حرف های پوچ و تملق آمیز قناعت کنند. افتخار این مملکت این نیست که دکتر مصدق ها را زیر دست میر غضب ها بگذارند که او را از بین ببرند. افتخار این مملکت آن است که از رجال وطن پرست حمایت کنند و به آنها پرو بال بدهند که از مملکت و شاه و ملت دفاع کنند. این است معنی یک مملکت آزاد…

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s