پراکنده 29

زمانی که کریستف کلمب، امریکا را «کشف کرد»، 90 میلیون نفر در این قاره سکونت داشتند که یک سوم جمعیت جهان در ان زمان بود

آخرین باری که لیختن اشتاین وارد جنگ شد، 80 سرباز فرستادند ولی 81 نفر به وطن بازگشتند. انها دوست ایتالیایی شان را به وطن آوردند که مایل بود در لیختن اشتاین زندگی کند.

رعایا در قرون وسطی فقط 150 روز در سال، بطور میانگین کار میکردند. کلیسا معتقد بودکه راضی نگاه داشتن آنها با تعطیلات زیاد، حیاتی است. در مقاسه با قرون وسطی شما تعطیلات کمتری دارید

در قهوه خانه ها(کافی شاپ های) اولیه در انگلستان، مشتریان اغلب از دانشجویان، فیلسوف ها و سایر روشنفکرانی بود که در بحث های استدلالی در مورد جدیدترین موضوع ها شرکت می کردند. این قهوها خانه ها یک پنی برای ورودیه می گرفتند و یک پنی دیگر بعنوان «پنی دانشگاهی» برای اموزش هایی که ارائه می شد.

پلوروس جک، دلفینی بود که کشتی ها را از میان گذرگاه های خطرناک نیوزیلند در سالهای 1888 تا 1912 هدایت می کرد.این دلفین اینقدر مشهور بود که اگر خدمه کشتی، او را نمی دیدند به گذرگاه نزدیک نمی شدند و در انتظار او می ماندند. پس از اینکه در 1904 به او شلیک شد، نخستین جانور دریایی شد که قانون از ان محافظت می کرد.

در شهرهای چینی، خدمتی هست که ترافیک شکن نامیده میشود که اجازه می دهد رانندگانی که در ترافیک گیر کرده اند و لازم است سریعا به جایی برسند تا طبق برنامه زمانی،خدمتی دهند فورا سوار شوند. دو نفر از راه می رسند یکی سریعا سوار بر موتور سیکلت، شما را به مقصد می رساند و دیگری خودروی شما را به هر جایی که بخواهید می برد.

علت اینکه گربه ها و مارها، مردمک عمودی دارند افزایش عمق قدرت مشاهده در حین شکار در شب است در حالی که جانورانی که شکار می شوند نظیر گوسفند مردمک افقی دارند که دید وسیعی(پاناورما) از محیط پیرامون خود برای مشاهده شکارچی ها باشند.

در نتیجه گرسنگی کشیدن طولانی، بسیاری از زندانیان آزاد شده، قدرت هضم غذا را از دست داده بودند. نیمی از زندانیان آشویتس در روزهای بعد از رهایی مُردند.

موز درخت نیست. هیچ چوبی در انها نیست، موزها، گیاهان درشت پیکری هستند و موز در واقع نوعی میوه توتی است

در زمان جنگ جهانی دوم، پاپ پیوس دوزادهم به امریکا گفت که نمی تواند گزارش های اعدام یهودیان توسط آلمانی ها را تایید کند. در 202، مدارکی منتشر شد که ثابت می کرد او دروغ می گفت و در تمام مدت می دانست چه روی می دهد.

این عکس توسط مالک کندو گرفته شده. این زنبوردار فراموش کرده بود که قاب هایی را در کندو بگذارد که زنبورها در ان عسل گرداوری می کنند و زنیورها با معماری خودشان شانه های عسل را ساختند که تهویه هوای طبیعی را ممکن می کرد تا هوا بتواند ازادانه جریان داشته باشد و دمای پایدار حفظ شود.

در 1965، یک کشاورز اوکراینی در روستای «مژی ریچ» زمانی که میخواست زیر زمینش را بزرگتر کند فک پایینی یک ماموت را از زیرخاک بیرون اورد. با حفر بیشتر زمین، چهار کلبه آشکار شد که از 149 استخوان ماموت ساخته شده بودند. قدمت این سکونتگاه ها به تقریبا 15000 سال پیش می رسید و بعنوان کهن ترین پناهگاه ای ساخته شده توسط انسان ماقبل تاریخ مشخص شدند.

پس از اینکه شوهر سنت اولگا در کی یف بدست درولیان ها به قتل رسید، گروه هایی از خواستگاران ازدواج با او اعزام شدند. سنت اولگا:

الف) انها را زنده دفن کرد.

ب)انها را در یک حمام حبس کرد و زنده سوازند

پ)جشنی برای سایر خواستگاران برپا کرد و سپس آنها را سلاخی کرد

ت)از هر خانواده دورلیانی پرندگانی بعنوان پیشکش گرفت و پرندپان را در سولفوربا پارچه مشتعل به انها باز گرداند و سوختن شهر را تماشا کرد

ث) همه موارد بالا

ث درست است

یک پژوهش اخیرا کشف کرده که برخی از مردم ایسلند با ریشه های عمیقی در این کشور، دارای دی ان ای میتوکندریایی خاص بومی های امریکایی هستند. از آنجا که دی ان ا میتوکندریایی از زنان به فرزندانشان می رسد، احتمال دارد که یک زن بومی امریکایی از اقیانوس اتلانتیک با وایکینگها عبور کرده باشد و در ایسلند دارای فرزندانی شده باشد.

در 1140، پادشاه کنراد سوم تصمیم گرفت زندگی زنان در قلعه ولف را که تسخیر شده بود، ببخشد. پیش از انکه سایرین را بکشد، به زنان گفت میتوانند «هر چه بر شانه هایشان حمل کنند با خود ببرند». زنان با حمل شوهرانشان بیرون امدند.

خون اشامان نمی توانستند بازتاب خودشان را در اینه ببینند زیرا لایه ای نقره در پشت آینه ها هست که به عنوان فلز«پاک» در نظر گرفته میشود بنابراین با خون آشامان تعاملی ندارد.با این همه، آینه های مدرن در حال حاضر لایه ای از الومینیوم در پشت خود دارند پس خون اشامان می توانندبازتاب خودشان را در انها ببینند.

هزار سال پیش، فیثاغورث نظریه ریاضی مشهورش را کشف کرد،یک فرد ساکن بابل نه تنها برای نخستین بار این نظریه را کشف کرد بلکه یک مجموعه از جداول مثلثاتی را در لوح گِلی و یک قلم نی ترسیم کرد که دقیق تر از هر چیزی است که در کلاس ریاضیات برای شما تدریس شده است. یک جدول با قدمت 37 هزار سال که تصور میشود برای طرح ریزی و نقشه ساختارهای بسیار بزرگبکار می رفته است و مثالی از درجه بالای پیچیدگی ریاضیات بابلی است.

در 2008، نیتن تامسون 9 ساله با یک فرد مسلح که تلاش میکرد مادرش را بکشد درگیر شد و او به صورت نیتن چاقو زد. پس از نجات مادرش، برای این اقدام قهرمانانه از سوی افسران ارشد اسکاتلند برای دریافت جایزه شجاعت نامزد شد.

در 1942، سربازان ژاپنی 77 پرستار امریکایی را اسیر کردند. بعدها، این سربازان به سوی نیروهای امریکایی یورش بردند و از پرستاران بعنوان سپر انسانی استفاده کردند.

چه شما ان را لینگ چی، تکه تکه کردن آهسته یا مرگ با هزار بریدگی بنامید، هیچ نامی نمی تواند دردی که شیوه شکنجه چینی بر قربانی تحمیل کند با کلمات وصف کند. شیوه ای که پوست قربانی به آهستگی بریده میشود و اعضای بدنش با دقت و کندی قطع میشود. در حال حاضر،تصاویری واقعی از این فرایند هنوز وجود دارد

زره پر از ریزه کاری ولی ترسناک ادا نوبناگا، بیرحم ترین جنگجوی جنگ داخلی ژاپن. در1571 ، بر تسخیر کوهستان هی نظارت میکرد جایی که 20 هزار نفر از ساکنان در مجتمع معبد قتل عام شدند.

بسیاری تصور میکنند گیشاها ، کارگران جنسی بودند، زنانی فروتن و مطیع در دنیای که مردان بر آن حاکم بودند. اما چند نکته هست: نخست آنکه انها کارگر جنسی نبودند، دوم آنکه آنها فروتن یا مطیع نبودند. سوم آنکه بطور تاریخی بسیاری از گیشاها، زن نبودند.

سمت چپ، یوجین استپانوویچ کوبیتف در روزی که در 1941 به جبهه جنگ رفت. سمت راست در 1945 زمانی که بازگشت

پلیس باور نکرد که بمبی به گردن رایان ولز بسته شده. این دزد بانک در محاصره پلیس می پرسید :«چرا هیچکس سعی نمیکند این را از من جدا کند؟ من وقت زیادی ندارم.» ظرف چند دقیقه، بمب منفجر شد.

در فیلم گلادیاتور، امپراتور کومودوس یک بیمار روانی زانی با محارم است که با قتل مشکلی ندارد. کومودوس واقعی چقدر بدتر بود؟ او یک اصطبل از 300 برده جنسی داشت که«با زور و یا خرید گرداوری شده بود»

این پند قدیمی که می گوید «حقیقت عجیب تر از داستان ست:از رویدادهایی نشات گرفته که بین ادوین بوث، جان ویلکز بوث، رابرت تاد لینکلن و ابراهام لینکلن اتفاق افتاده است. ادوین بوث، زندگی رابرت تاد لینلن را نجات داد و برادرش،جان ویلکز بوث، ابراهام لینکلن را کشت

جنگاوری، چنان جنبه ای از فرهنگ آزتک بود که حتی زادن را برمبنای جنگ می فهمیدند. ازتک ها باور داستند که زنی که در حین زایمان است بر علیه ایزادان می جنگد تا نوزاد را به «اسارت« خود بگیرد. از هر زنی که در حین زایمان می مرد بعنوان یک مبارز جان باخته تجلیل می شد

زمانی که ادوارد دی ور، ارل قرن هفدهم اکسفورد برای خوشامدگویی به ملکه الیزابت تعظیم کرد، بادی در داد که این اتفاق او را بسیار شرمگین کرد که مطابق با شرح حال نویس جان اوبری،برای هفت سال کشور را ترک کرد. زمانی ک از تبعید گوزی خود بازگشت و امیدوار بود زا نو شروع کند، ملکه به یادش اورد

زمانی که مردم ازتک در امریکای مرکزی ساکن شدند، دیر به بازی وارد شده بود. قرن چهاردهم بود و سایر مردم قرنها بود که همه زمینهای خوب را مالک شده بودند و ناچار شدند شهری را بر یک دریاچه باتلاقی بنا کنند. اما از طریق یک اعجاز مهندسی، بدلیل نیازهای روزمره زندگی، ازتک ها این باتلاق کوچک را به یکی از بزرگترین شهرهای دنیا تبدیل کردند

*الکتریسیته را ابداع کرد، تلاش کرد که ان را رایگان به دنیا بدهد

*متوجه شد یکی از حق اختراعش استفاده میکند، اجازه داد این کار را ادامه بدهد چون معتقد بود دارد کار بزرگی می کند.

*«اشعه مرگباری» را ابداع کرد که می توانست حاکمیت بر دنیا را به هر کسی بدهد که ان را دارد، آن «اشعه مرگبار» را نابودکرد.

*اختراعات زیادی از « اشعه ایکس»، «رادار» تا «مخابره بسییم» و «الکتریسیته» داشت. اهمیتی نمی داد که اعتبار آنها را بدست نیاورده.

*در فقر و تنهایی مرد بجز کب.تری که براستی عاشق ان بود، نادانی همه را بخشید

این فرد به معنای واقعی کلمه، پیش از این دنیای مدرن را ابداع کردو ما هنوز نمی توانیم بفهمیم چگونه اختراع میکرد. همه آنچه می خواست «ساختن دنیایی بهتر» بود.

درود بر این فرد

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s