دانش 5

Climate Change Is Causing The North Pole To Move Towards Europe
http://www.iflscience.com/environment/climate-change-causing-north-pole-move-towards-europe
wobble 1_0
تغییرات آب و هوایی سبب حرکت قطب شمال بسوی اروپا شده است.
تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت بشر، بر همه چیز تاثیر می گذارد. افزایش دمای جهانی ممکن است روزی بمب گاز های گلخانه ای را در قطب شمال منفجر کند، درست همان گونه که سبب بالا آمدن سطح اب دریاها و بلعیده شدن شهرهای ساحلی کم ارتفاع شود. حالا مشخص شده که این فعالیتها سبب تکان خوردن کل کره زمین بر محورهایش هم شده است. یک پژوهش جدید که در نشریه ژورنال ساینس منتشر شده فاش ساخته که ذوب شدید لایه های یخی حجیم و بازتوزیع آب در سرتاسر جهان بر قطب شمال جغرافیایی نیرو وارد کرده تا بسمت شرق بسوی قاره اروپا جابجا شود. این بجابجایی سالنه با نرخ ده سانتیمتر(4 اینچ) از سال 200 تا بحال بوده و بنظر می رسد باز هم تقصیر از فعالیت های انسان است.
wobble 3
همه چیز در فضا بر روی یک محوری می چرخد. اگر شیئی مورد نظر تحت تاثیر نیروی گرانشی دیگر باشد یا اگر توزیع جرمش تغییر کند، این محور می تواند بجابجا شود. سیاره سرخ همسایه ما 3/5 بیلیون سال پیش در حین یک انفجار آتش فشانی گسترده یک جابجایی شدید داشته که آن رابه گونه ای باورنکردنی بیست درجه جابجا کرده است.
کره زمین حالا تغییر محور خودش را تجربه می کند که از زمان تغییر هزاره، انحرافی بانرخ قابل ملاحظه بوده است. در همین زمان، دانشمندان تایید کردند که نرخ جاری افزایش در کربن جو در 56 مسلیون سال اخیر بیشترین مقدار بوده است که همانطورکه زمین های یخی ذوب می شوند سبب بازتوزیع بزرگی در جرم می گردد. دو پژوهشگر متقاعد شده اند که این دو پدیده با یکدیگر پیوند دارند و تصمیم گرفتند که با شبیه سازی رایانه ای ببینند حدسشان تا چه حدی درست است.
لایه یخی گرین لند تا بحال 3/5 بیلیون تن(3/9 بیلیون تن) از سال 2003 از دست داده است و همه این در اقیانوس های دنیا فروپاشیده و ذوب شده است. همین به تنهایی بیانگر تغییر عظیم در جرم سطحی است اما موضوع به همین هم ختم نمی شود. هر سال، لایه های یخی قطب جنوب غربی 124 بیلیون(136 بیلیون) یخ از دست می دهد در حالی که بخش شرقی برابر 74 بیلیون(82 بیلیون) بدست می آورد. روی هم رفته ذوب یخ قطب جنوب سطح آب دریا را تا سال 2500 تا 15 متر(49 فوت) بالا می برد.
بعلاوه، افزایش دمای جهانی سبب می شود تا منابع آبی عظیم، بویژه نزدیک خط استوا خشک شوند.هنگامی که این موضوع را در نظر بگیریم، مدل ها نشان می دهد که محور چرخشی کره زمین دقیقا تا نرخ مشاهده شده جابجا خواهد شد. بعبارت دیگر، قطب شمال تا سال 2000 در حدود 1/6 متر (5/2 فوت) به سمت شرق جابجا شده و به همین ترتیب ادامه خواهد داد.
این تغییر بخودی خود؛ سبب نگرانی نیست زیرا سبب نخواهد شد که سیاره ما بنخوی غیر قابل کنترل از چرخش خارج شده و با خورشید تصادم کند. با این همه، این یک یاداوری تکان دهنده است که تغییرات اب و هوایی ناشی از انسان تقریبا بر همه چیز تاثیر می گذارد و واقعا چیزی است که باید در مورد آن کاری کنیم پیش از آنکه سبب زیانی جدی شود.
_________________________________________
A Single Ion Can Have A Dramatic Effect On Water
http://www.iflscience.com/chemistry/ion-water-one-million
112844_web
یک یون منفرد تاثیر چشمگیری بر آب دارد
برای چیزی اینقدر حیاتی که در همه جا حضور دارد شگفت آور است که چقدر کم درباره آب می دانیم. آخرین کشف این است که یک یون منفرد، برای مثال یون سدیم یا یون کلر در نمک خوردنی می تواند پیوندهای میلیون ها مولکول اب را تغییر دهد-ده هزار برابر آنچه که پیش از این تصور می شد.
آب بنظر ساده می رسد-یک اتم اکسیژن و دو اتم هیدروژن که الکترون هایی به اشتراک می گذارند که اکسیژن در انتهای مولکول منفی و دو هیدروژن مثبت می شوند. با این همه در حضور یک یون باردار مثبت یا منفی، همه چیز پیچیده می شود.
دکتر سیلویه روک از پلی تکنیک اکول در لوزان می گوید که اثر یون به برهم خوردن پیوندهای هیدروژن است که به فرایندی منجر می شود که «پیچ خوردگی» نامیده شده و مولکول ها را «سخت تر» می کند. این اثر پیش از این شناخته شده بود اما نه وسعتش. روک می گوید: «تا بحال ممکن نبود که فراتر از یک صد مولکول را مشاهده کرد. این اثر در یک کره به شعاع سه مولکول مشاهده می شد. اندازه گیری ما نشان می دهد که آب به یون ها بیش از آنچه که تصور می کردیم حساس است. الکترولیت ها با غلظت بسیار کم در حد یک ده هزارم مول در لیتر، شامل نظمی جهت دار هستند. پتانسیل الکترولیت در اطراف یک یون با نرخ 1/R
(R= فاصله از یون) ضعیف می شود و با ثابت بالای دی الکتریک آب و حضور سایر بون ها مستهلک می گردد.»
این اثر با سه روش اندازه گیری شد : سطح تنش آب خالص با سطح تنش یک محلول دی الکتریک که بسیار رقیق شده بوده، اندازه گیری های نوری فراسریعکه برای بررسی ارایش مولکول های آب انجام شد و برهمکنش هایی که توسط رایانه مدل سازی شد.
_________________________________________
Bilingual Babies Have More Flexible Brains
http://www.iflscience.com/brain/bilingual-babies-have-more-flexible-brains
bilingual baby
نوزادان دو زبانه مغزهای انعطاف پذیرتری دارند.
نوزادانی که در معرض دو زبان هستند(بغیر از زبان کودکانه) بجای یک زبان در حین سال اول زندگی شان یک مزیت شناختی و مهارت های بهتری برای حل مساله نسبت به نوزادانی در معرض یک زبان دارند. و در حالی که بیشتر نوزادان وافعا مسایل زیادی برای حل ندارند این پیشرفت ذهنی به آنها در زندگی آتی شان بعنوان فردی بالغ کمک می کند. پژوهش های پیشن نشان داده که افرادی که به چند زبان صحبت می کنند ارتباطات گسترده ای در محدوده ای از مغزشان دارند که وظیفه اجرایی را در بر دارد که به دامنه ای از توانمندی های شناختی مرتبط با برنامه ریزی، استدلال و حل مساله مرتبط است.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s