توهم فرهنگ / تورج عاطف

ار گروه تاریخ و فرهنگ ایران زمین

سوم ماه مه به نام » روز جهانی آزادی مطبوعات » از سوی یونسکو نام گذاری شده است .

از مشروطیت به دنبال » رسانه آزاد» هستیم اما دیدگاه ها در مورد کلمه «آزادی رسانه » فرق دارد . برای برخی واژه » رسانه آزاد » رویائی و تلاش برای داشتن چنین ایده ای آنها را به یاد » توقیف » و » سلب امتیاز » و » زندان » و…. می اندازد . از سوئی دیگر در سالهای اخیر با توجه به گسترش رسانه ها خصوصا درفضای مجازی و استفاده از اپلیکیشن هائی چون توئیتر و واتس آپ و تلگرام و اینستاگرام و … مقوله «رسانه آزاد » به گونه ای دیگر به چالش کشیده شده است و مشاهده می کنیم در فضای مجازی «توهین » و » افترا » و » جعل اخبار » و » جعل واقعیت » و » تخریب » و «… به گونه ای افزون شده است که به نظر راه کاری برای کنترل آن وجود ندارد بی گمان حکایت «آزادی » مترادف با » اغتشاش » می شود . یکی از مباحثی که در سالهای اخیر از آن صحبت شده است تغییرات در یک جامعه و پوست اندازی آن است .

عده ای معتقدند که یک جامعه باید با کار و ارتقا فرهنگی و در بازه زمان طولانی و یا حداقل میان مدت تغییر کند که به نوعی به آن » رفرم » یا واژه مخدوش شده این سالهایعنی » اصلاحات» می نامند و عده ای بر خلاف نظر اولیه به » انقلاب » در بازه زمانی کوتاه نظر می دهند که تاریخ نشان می دهد که گروه اول موفق بوده اند در مورد «آزادی مطبوعات » و اصولا «آزادی رسانه » نقش فرهنگ سازی حیاتی است از یاد نبریم اولین روزنامه ایرانی یک صد و هشتاد و چهار سال پیش به نام » کاغذ اخبار » که ترجمه فارسی از واژه روزنامه به زبان انگلیسی * بود به چاپ رسید اما نخستین روزنامه جهان دویست و سی و دو سال قبل از » کاغذ اخبار » چاپ شده بود!

این فاصله دو قرن تفاوت رسانه ای نشانه روشنی برای فاصله فرهنگ رسانه ای و مقوله استفاده صحیح و تعریف آزادی رسانه دارد . باید مطمئن بود که «آزادی رسانه » تنها توسط مخاطبین آن تضمین می شود مخاطبینی که با ارتقا فرهنگ به مدد آموزش صحیح نقد معنی » نفرت » و » تخریب » … برایشان ندارد و به هر قیمتی حاضر به رسانه ای شدن نبوده و در پی دانائی بجای نمایش دیکتاتورهای درونشان باشند . باید گفت » رسانه آزاد » بدون انسانهای آزاد اندیش و با دانش و فرهنگ و صبور رویائی ناممکن است و در حد شعار چون ادعای فرهنگ چند هزار ساله ملت ما است و بیشتر حکایت توهم دارد چون آزادی رسانه که جایگاهی فراتر از رویاهای ما دارد.. .

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s