تشابه معراج پیامبر اسلام با ارداویراف زرتشتی

از گروه تاریخ و فرهنگِ ایران زمین-فیسبوک

یکی از موارد تامل برانگیز در #تاریخ_ایران به معراج رفتن #مانی پیامبر و موبد #کرتیر و پس از آن یکی از موبدان زرتشتی بنام #ارداویراف است و جالب آنکه دقیقا همین به را در قرآن کتاب دینی مسلمان درباره محمد پیامبر اسلام میبینیم که وی از مسجد الاقصی برای دیدن #دوزخ به آسمان عروج کرده است.

در ارادویراف نامه آمده که پس از چند قرن از پیدایش دین زرتشت، #اسکندر به ایران حمله کرد و اوستا را سوزانید و به مرور مردم نسبت به دین و رستاخیز دچار ابهام شدند و در این هنگام در آتشکده #آذرفرنبغ از میان موبدان پرهیزگار، ویراف برگزیده شد تا با نوشیدن «می و منگ» هفت روز بیهوش شده و به دیگر جهان رود و از چگونگی دوزخ و بهشت خبر آورد.

و اینک شماری از گزارشات ارداویراف و پیامبر اسلام از معراج:

ارداویراف : پس از عروج ویراف به توسط ایزد سروش و ایزد آذر از همستگان میگذرد و از طبقات بهشت تا به پیشگاه هرمزد و از آنجا به دیدار دوزخ و درکات آن می رود.

پیامبر: او با جبرئیل بالا می‌رود تا اینکه به آسمان دنیا صعود می‌کنند، در آنجا فرشته‌ای به نام اسماعیل که مسئول دفع شیطان ملاقات می‌کنند و پس از معرفی، اجازه توسط فرشته صادر می‌شود و در را باز میکند محمد به طبقات بهشت می نگرد.

ارداویراف : پس سروش پرهیزکار و ایزد آذر، دست مرا گرفته و به فراز بردند و دیدم امشاسپندان و دیدم دیگر ایزدان را. دیدم فروهر کیومرث و زردشت و کی گشتاسب و فرشوشتر و جاماسپ و دیگر نیک کرداران.

پیامبر نیز در آسمان دوم فرشتگان را می بیند و در آسمان سوم یوسف و در آسمان چهارم ادریس و در آسمان پنجم هارون برادر موسی و در آسمان ششم موسی و در آسمان هفتم ابراهیم را می بیند.

ارداویراف : روان زنی دیدم که ریم و چلیدی مردمان را تشت تشت برای خوردن به وی می دادند. پرسیدم این تن چه گناه کرد که روان چنان پادافره برد؟ سروش گوید که این روان آن زن دَروَند است که به هنگام دشتان (حیض) از مرد دوری نجست و داد نداشت و به آب و آتش رفت.

پیامبر می گوید :زنی رادیدم که دست وپاهایش برعکس باهم بسته بودند و مارها وعقربها به اونیش می زدند. او زنی بود که بدنش از جنب و حیض نجس بود و وضو میگرفت و نماز را سبک می شمرد.

ارداویراف : روان زنی را دیدم که به پستان خویش کوهی را می کند و سنگ آسیابی را چون لشتی بر سر می داشت و پرسیدم این چه گناهی کرده؟ سروش گفت آن زن است که به گیتی کودک خویش را در شکم نسا و تباه کرد و بیفکند.

پیامبر نیز سوار بر #براق به همراه #جبرئیل در شب #معراج جهنم را می‌بیند که شیطانی سرخ، نگاهبان زنانی است که فرزندان سقط کرده اند ……

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s