سوگ سیاوش

از گروه تاریخ و فرهنگ ایران زمین-فیسبوک

در تاریخ بخارا به ردی از سوگواری سالانه ایرانیان با قدمت بیش از سه هزار سال بر می‌خوریم که با توجه به آثار و سفالها و دیوارنگارهای یافت شده درباره عزاداری و نوحه خوانی ایرانیان بر کشته شدن سیاوش، حاکی از گستره این رسم باستانی در ایران دارد و به باور برخی پژوهشگران رسومات عزاداری سالانه ماه محرم برای امام سوم شیعیان ریشه در این نوحه خوانی و سوگواری باستانی ایرانیان دارد.

چنانچه در تاریخ بخارا آمده: اهل بخارا را بر کشتن سیاوش سرودهای عجیب است و مطربان آن سرودها را کین سیاوش گویند…. مردمان بخارا را در کشتن سیاوش بدست افراسیاب نوحه هاست چنان که در همه ولایت ها معروف است و مطربان آن را سرود ساخته اند و میگویند قوالان آن را گریستن و مغان خوانند و این سخن زیادت از سه هزار سال است که نزد ایشان باشد.

همانطور که از تاریخ بخارا و آثار سوگ سیاوش چون دیوارنگار پنجکند و رسوم ها و نام های مرتبط با سیاووشان در سراسر ایران چون میان اقوام لر ، کرد ، عشایر ، قشقایی ها و غیره (تعزیه سیاوش) پیداست میتوان به روشنی دریافت که عزاداری امام سوم شیعیان در ماه محرم و رسومات آن چون نوحه خوانی و نخل گردانی و تعزیه خوانی جملگی ریشه در سووشون یا سوگ سیاوش ایران باستان دارد و هنوز هم پس از گذر هزاران سال چندین روستا در این منطقه از هرات تا مازندران و جنوب آشتیان و یک مسجد در شیراز، نام سیاوش را بر خود دارند..

تصویر ، از نقاشی به موضوع مراسم سوگ سیاوش است که در غارهای پنجکنت سغد (تاجیکستان) دیوارنگاری گشته.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s